blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG lucka14
ČLÁNKY
DISKUSIE
1
SLEDUJETE BLOG
Vitajte na mojom blogu
Lucka14Final Fantasy V
pridal Lucka14 6.10. 2005 o 18:55

Hovorí Vám niečo meno Bond? James Bond? Spomínate si, taký krásavec, čo pije Martini(pretriasť, nemiešať) a do náruče mu padá každá žena, ktorá sa k nemu dostane na dotyk? Mimochodom, teraz nehovorím o Jamesovi ,,Brosnanovi´´ Bondovi, ani Jamesovi ,,Daltonovi´´ Bondovi - dokonca ani o Jamesovi ,,Moore´´ Bondovi. Pekne sa vracajte medzi spomienkami na začiatok, ku Connerymu a spomeňte si na svet plný neuveriteľne nemotorných pozadí, automobilových naháňačiek, ktoré sú spúšťané dvojnásobnou rýchlosťou, aby to vyzeralo aspoň trochu dynamicky (aj tak to vyzerá smiešne) a tajných laboratórií vybavených hypermodernými počítačmi... Hrozné, čo? Ale navzdory tomu majú tieto filmy cez to všetko svoje kúzlo - a možno i väčšie ako mnoho modernejších a dokonalejších filmov.

A rovnako to je aj s Final Fantasy V. Grafika je historická a pripomína skôr hru na Game Boy ako na PlayStation, animácie sú len základné - ale aj tak má hra svoj šmrnc. Má príbeh, ktorý sa stále mení, postavy, z ktorých každá má svoje tajomstvo a herný systém, ktorý pretrval veky. A po čase, keď si už zvyknete na hrubú grafiku, začnete obdivovať, čo všetko s jej pomocou dokázali tvorcovia vyjadriť.

             

Príbeh? Čo už ste zabudli, že vo svete FF nikdy nie sú veci tým, čím sa zdajú byť? A že za každou vecou sa skrývajú tri ďalšie? Ak raz nasadnete na vlak smerom ku stanici Final Fantasy, už Vás z neho nevyhodí ani revízor. Vždy je dôvod pokračovať, vždy je tu nejaká záhada, ktorú treba vyriešiť a vždy je tu niečo zaujímavé, čo sa práve odohráva. Naviac je tu štruktúra bojov (áno, bohužiaľ typicky nahodných a únavných), ktorá umožňuje strategizovať a vymýšľať tie najčertovskejšie kombinácie kúziel a rán sekerou do hlavy. A predovšetkým je táto hra dokonalo vyvážená. Je to jedna zo starých hier, ktorá nebola tvarovaná tak, aby sa hráč cítil kráľom vesmíru, pred ktorým protivníci sami páchajú samovraždu, aby sa nemusel namáhať s ich zabíjaním. Tu si budete musieť každé víťazstvo tvrdo zaslúžiť vlastným potom a krvou.

Podobne ako sledovanie starých Bondoviek alebo čítanie starých komiksov, aj hranie Final Fantasy V vyžaduje od hráča viacej spoluúčasti. Musí sa prebúrať cez múr vlastnej pohodlnosti a audiovizuálnej zhýčkanosti. Stojí to vôbec za to? Ale určite! Jednak sa stanete idolom svojich kamarátov, pretože ste hrali skoro všetky diely Final Fantasy a podruhé, pokiaľ ste aspoň trochu fanúšikom hier značky FF a chvíľu zabudnete na pokrok, ktorý grafika za tých 15 rokov od vzniku hry urobila, odmení Vás päťka viacej, ako by to dokázali Mikuláš s Ježiškom dokopy. Tak ako? 

HODNOTENIE:

GRAFIKA 6/10: Stará ,ale dobrá.

HRATEĽNOSŤ 10/10: Klasika žánru.

ŽIVOTNOSŤ 9/10: Hra je plná rôznych tajomstiev.

CELKOVO 8/10: Keby niekto túto hru predviedol v novej grafike, mala by jasnú desiatku.Prístupov 2112
Kvalita článku
hlasov 0

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
My dog
[ 13.1.2006] (príspevkov 2)
Môj tigrík
[ 10.1.2006] (príspevkov 2)
About me
[ 28.10.2005] (príspevkov 9)
Final Fantasy X
[ 8.10.2005] (príspevkov 12)
Final Fantasy IV
[ 7.10.2005] (príspevkov 14)
Final Fantasy V
[ 6.10.2005] (príspevkov 10)
Final Fantasy VI
[ 5.10.2005] (príspevkov 14)